U svojem domu u Đurđevcu u nedjelju 29. rujna 2024. godine umro je profesor povijesti Krešimir Šalamon koji je ostavio značajan trag u prosvjetnom i kulturnom životu grada Đurđevca. Posljednji ispraćaj prof. Krešimira Šalamona bit će na gradskom groblju u Đurđevcu u utorak 1. listopada 2024. godine u 14 sati.
Krešimir Šalamon rođen je 16. rujna 1938. godine u Kotoribi u Međimurju u obitelji Đure i Ane Šalamon. Školovao se u Čakovcu i Zagrebu, a od rane mladosti živio je i radio u Đurđevcu gdje je 1966. godine zasnovao obitelj i podignuo dvoje djece dok je supruga Franciska Šalamon radila kao nastavnica povijesti u Osnovnoj školi Grgura Karlovčana u Đurđevcu. Sin Davor Šalamon djelatnik je Hrvatskih šuma, a kćer Lidija Šalamon bila je profesorica njemačkog jezika u Gimnaziji „Fran Galović“ u Koprivnici, a umrla je prije nekoliko mjeseci u 55. godini života. Obitelj Šalamon sada je izgubila supruga, oca i djeda.
Krešimir Šalamon bio je poznati srednjoškolski profesor povijesti i latinskoga jezika te kulturni djelatnik u javnom životu grada Đurđevca. Radio je kao profesor povijesti i latinskog jezika u đurđevačkoj gimnaziji od samoga osnutka te u Centru za odgoj i usmjereno obrazovanje „Vilim Galjer“ i srednjoj školi u Đurđevcu. U suvremenom obrazovnom sustavu predavao je u gimnaziji do umirovljenja 31. prosinca 1998. godine.
Osim kao prosvjetni djelatnik, Krešimir Šalamon bio je aktivan u kulturnom i umjetničkom životu Đurđevca. Posebno je bio zainteresiran za naivno slikarstvo i kiparstvo pa je pratio rad umjetnika, a pogotovo onih iz Đurđevca te je aktivno sudjelovao u priređivanju izložbi i pripremi kataloga. Pisao je predgovore izložbama i objavljivao izvještaje o njima. Osim toga, bio je suradnik časopisa Kaj i Podravskog zbornika u kojem je objavio tri članka. Tako je već 1969. godine pisao o slikaru i kiparu Ivanu Tomerlinu, a kasnije o stvaralaštvu mnogih poznatih slikara i kipara kao što su Đuro Zvonar, Petar Petrović, Dragutin Bešenić i drugi.
Osim toga, priredio je i objavio 1987. godine brošuru o utvrdi Stari grad u Đurđevcu što je bila prva takva publikacija, a sljedeće 1988. godine sudjelovao je u obilježavanju 500. obljetnice nastanka utvrde i Ernuštovog grba.
Kao član Komisije za kulturno-prosvjetni rad u Đurđevcu sudjelovao je u organizaciji Susreta mladih 1968. kada je po prvi puta izveden scenski prikaz Legende o Picokima. Kao profesionalni povjesničar prikupljao je podatke o povijesti Đurđevca i svjedočanstva sumještana i sudionika važnih povijesnih događaja u Đurđevcu.
Prof. Krešimir Šalamon bio je aktivni član Ogranka Matice hrvatske u Đurđevcu i član prvog upravnog odbora, odnosno predsjedništva od osnutka ogranka u Đurđevcu 1991. godine. Zanimljivo je istaknuti da je s još nekoliko srednjoškolskih profesora iz Đurđevca sudjelovao u osnivanju ogranka Matice hrvatske 1971. godine kada je to bilo onemogućeno zbog političkih razloga.
Prije nekoliko dana prof. Krešimir Šalamon navršio je 86 godina, a posljednjih 19 godina života bio je ovisan o brizi požrtvovne supruge Franciske i ostalih članova obitelji zbog teških posljedica moždanog udara. Neka mu Gospodin daruje pokoj vječni!
Tekst pripremio i uredio:
Nikola Cik