Monodrama „Dječak koji je govorio Bogu“
Autor: Dušanka Vergić, 29. 1. 2014.

U srijedu, 29. siječnja u 13 sati u Domu kulture Đurđevac učenici naše škole gledali su monodramu nastalu po istoimenoj knjizi Damira Mađarića „Dječak koji je govorio Bogu“. Predstava je to o židovskom dječaku Emanuelu koji je živio s bakom i djedom u malom gradu te proživljavao strahote holokausta. Mali gradić jednog dana postane zatvor te se otvori logor Danica.

Monodrama je uprizorena povodom obilježavanja Dana sjećanja na holokaust.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja  i u Republici Hrvatskoj za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

Tim obilježavanjem se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata s posebnim naglaskom na obrazovanju mladih generacija .

U našoj školi provodi se i međunarodni projekt Šafran kojem je također cilj podizanje svijesti o opasnostima predrasuda  i nesnošljivosti.