Svečana dodjela Njemačkih jezičnih diploma ( DSD I) u đurđevačkoj gimnaziji
Autor: Silvija Domović, 9. 10. 2013.

Dana, 1.listopada 2013. godine u Gimnaziji Dr. Ivana Kranjčeva u Đurđevcu održana je mala svečanost dodjele DSD I diploma učenicima trećih i četvrtih razreda, koji su DSD ispit polagali u ožujku i travnju protekle školske godine.

S obzirom na to da je našoj  gimnaziji  prošle godine i službeno dodijeljen status samostalne DSD - škole, ovo je već druga generacija učenika koji se mogu pohvaliti ovom međunarodnom diplomom koja svjedoči o njihovom poznavanju njemačkog jezika na razini A2/B1.

Polaganju ovog ispita mogu pristupiti svi učenici naše škole koji uče njemački kao prvi ili drugi strani jezik, bez obaveze pohađanja fakultativne nastave. Prije same dodjele diploma upriličen je kratki program na njemačkom jeziku koji su pripremili učenici 3. i 4. razreda  sa svojom profesoricom Silvijom Domović, pri čemu je posebnu pažnju prisutnih zadobio  mali kviz o Njemačkoj koji su vodili i osmislili naši maturanti  Ana Lulić i Dominik Matkov.  Učenik Tomislav Luka Periša istaknuo se deklamiranjem Schillerove poezije, dok su učenice 3. razreda  zorno upriličile Rilkeovu pjesmu  „Herbsttag“.

Prisutnim učenicima i  profesorima  obratila se na njemačkom jeziku ravnateljica, gospođa Nevenka Lončar, naglašavajući važnost njemačkog jezika , posebno u kontekstu  Europske Unije, a potom je kratki  govor održao predstavnik  ZFA (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) u Hrvatskoj, gospodin Thorsten Reiter, koji je ujedno zadužen za suradnju s profesoricama njemačkog  jezika u našoj školi te suradnik u fakultativnoj  DSD – nastavi.

Gospodin Reiter izrazio je svoje zadovoljstvo rezultatima učenika koji su položili ovaj ispit, naglašavajući važnost jezičnih kompetencija u suvremenom globaliziranom svijetu, te ujedno pozivajući učenike da se priključe fakultativnoj DSD – nastavi te se na taj način pripreme za polaganje ovog ispita na zahtjevnoj B2 /  C1 razini u četvrtom razredu.

Ove godine diplome su dodijeljene 21 učeniku,  od čega ih je 13 položilo razinu B1, a 8 učenika  pokazalo je znanje na nivou A2. Devetero učenika dobilo je potvrde o uspjehu na  pojedinim dijelovima ispita.

Vjerujemo  da će ova  diploma mnogim učenicima otvoriti vrata njemačkoga  govornog područja,  omogućiti  im  stjecanje novih spoznaja i  proširiti im vidike.