Istraživački projekt u nastavi biologije
Autor: Irena Tišljar, 3. 10. 2013.

Katarina Sokač i Nina Švaco, učenice 3.a razreda te profesorica Irena Tišljar sudjelovale su na radionici "Istraživački projekt u nastavi biologije" koja se održavala u prostorijama Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu. Radionica za zainteresirane biologe održana je 26. rujna 2013. Uvod u zanimljiv istraživački dan bilo je predavanje za učenike i nastavnike o značaju i važnosti istraživanja  i etapama istraživačkog procesa. Nakon uvodnog dijela radionice razgledali smo izložbe fotografija i sakupljenog materijala s terenske nastave. Učenici i profesori započeli su istraživački projekt na jednom od ponuđenih sedam istraživačkih područja. Mi smo zajedno s učenicima i profesorima zagrebačke V., XII. i XV. gimnazije sudjelovali u istraživanju fenomena stanične smrti i nastanka te karakteristika tumorskih stanica.

Znanstvenici  Zavoda za molekularnu biologiju predstavili su nam svoje istraživačke projekte poput apoptoze (programirane stanične smrti) i nastanka tumora uzrokovanih prekomjernom količinom UV zračenja. Mikroskopirali smo stanice mišjeg fibroblasta koje smo ozračili prevelikom dozom UV B zračenja. Zapazili smo da neke od stanica ulaze u proces apoptoze čiji detaljan proces su nam objasnile doc. dr. sc. Inga Marijanović i dipl. ing. Maja Antunović.

Mikroskopski smo proučile i izgled tumorskih stanica te više saznale o mehanizmima nastanka tumora.

U privitku je sadržaj ponuđenih istraživačkih projekata uz slike našeg istraživanja.