Znanstveno natjecanje iz kemije i fizike "Lančana reakcija"
Autor: Irena Tišljar, 17. 9. 2013.

Kemija je cool jer mnoge kemijske inovacije i dostignuća utječu na naš svakodnevni život. Osiguravajući nam alternativna, dugoročna rješenja za gospodarenje energijom, zaštitu okoliša i zaštitu našeg planeta kemija ima veliki učinak na našu sadašnjost i budućnost. Suradnja kemije i ostalih prirodnih znanosti jamči poboljšanju količine i kvalitete hrane, novih oblika energije te sprječavanja i liječenja bolesti. U organizaciji MZOŠ, BASF, AZOO, PMF, Hrvatskog kemijskog društva i Instituta Ruđer Bošković pokrenuto je znanstveno natjecanje iz kemije i fizike "CHAIN REACTION".

U Hrvatskoj se za natjecanje "Lančana reakcija" prijavilo 20 škola. Svaka škola je kao i naša gimnazija dobila po jednu "Čarobnu kutiju" (Magic Box) koja sadrži upute i osnovni pribor koji pomaže oko osmišljavanja i slaganja aparature za lančanu reakciju.

Na samom početku najvažniji koraci i datumi su:
- otvaranje i slaganje "Čarobne kutije"
- proučavanje uputa
- do 1.10. - vratiti dokument 'Izjava o davanju suglasnosti na korištenje osobnih podataka djeteta'
- 1.-31.10. - regrutiranje tima, rad na teoretskom dijelu reakcije, te sastavljanje mašine
- 1.-15.11. - razdoblje 'uploada' Lančane reakcije / videa na našu web stranicu
- 2.12. - proglašavanje pobjednika
- 10.12. - finalni event na pobjedničkoj školi

Više o samom natjecanju pogledajte u službenom videu natjecanja na slijedećem linku:

Zainteresirani kemičari i fizičari mogu se javiti u kabinet 13. kod profesorica Tišljar, Čučković Makar i Lazić radi oformljavanja timova odnosno dogovora oko daljnjih aktivnosti u natjecanju "Lančana reakcija".