Naši gimnazijalci u posjeti Institutu Ruđer Bošković
Autor: Draga Lazić, 30. 4. 2013.

Dana, 18. travnja 2013. u sklopu „Otvorenih  dana IRB - a“ učenici naše Gimnazije, njih 43, posjetili su Institut Ruđer Bošković, jednu od najljepših i najpoznatijih ustanova posvećenih istraživanju, visokom obrazovanju i podršci akademskoj zajednici u Republici Hrvatskoj i svijetu. Da znanost može biti uzbudljiva, zabavna i korisna uvjerili su nas „ruđerovci“ na čak 17 punktova na kojima smo sudjelovali u pokusima te više od 30 predavanja i radionica.

Institut Ruđer Bošković, sa sjedištem u Zagrebu, osnovan je 1950. godine, kao institut za znanstvena istraživanja na području atomske fizike. Danas je ova ustanova multidisciplinarnog karaktera te zapošljava više od 500 znanstvenika i studenata s raznih područja prirodnih znanosti.

Posjetivši Laboratorij za interakciju ionskih snopova, gdje je smješten slavni Van de Graaff generator, odsijek Centra za istraživanje mora iz Rovinja, koji svako malo otkriva neku novu vrstu u Jadranskom moru, punkt „Slatka kemija“, gdje su nas dočekali s brojnim pokusima i poslasticama, te mnoga druga predavanja i radionice vratili smo se, nadajući se kako ćemo jednoga dana ponovno kročiti „dolinom atomskih jezgara“ Instituta Ruđera Boškovića.

Naravno, ne bismo bili oni koji jesmo da sve naše dojmove nismo zapisali u knjigu pohvala i pritužbi, a nečije lice je osvanulo na malim ekranima. Iako smo mala škola, gdje god da krenemo, ostavimo za sobom nezaboravan i upečatljiv trag.

Tomislav Luka Periša, 3.a