“Gdje razum vlada, tijelo ne strada”

Edukativnim predavanjem stručnog tima liječnika nastavili smo suradnju sa županijskom Ligom protiv raka Koprivničko-križevačke županije u sklopu projekta „ Zajedno protiv pušenja“.

Predsjednica županijske Lige i glavna inicijatorica projekta sa školama, dr. Marija Sačer ( specijalist citologije) predstavila je rad Lige i upoznala učenike s osnovnim ciljem edukativnih predavanja – suočavanje mladih ljudi s posljedicama pušenja.

Dr. Maja Ivanec, budući epidemiolog iznijela nam je rezultate ankete (koji su popunjavali učenici 1. i  3.razreda ). Rezultati pokazuju da su učenici informirani o posljedicama pušenja, da ima manje pušača u trećim razredima nego u prvim i da su učenici vrlo često izloženi pasivnom pušenju radi pušenja roditelja.

Specijalist otorinolaringolog, dr. Željko Odobašić i specijalist pulmolog, dr. Ozren Koluder  tijekom predavanja  su naglašavali negativne posljedice pušenja i povezanost s malignim bolestima. Zornom prezentacijom i svojim iskustvenim primjerima rada s pacijentima potaknuli su učenike na promišljanje o važnosti nepušenja i preuzimanja odgovornosti za vlastito zdravlje. Neizlječivi rak pluća i rak dišnih putova samo su neke od posljedica dugoročnog aktivnog i pasivnog pušenja.

Nije zanemariva činjenica da organizmu treba najmanje 15 godina nepušenja da bi se organizam očistio, ali ni dalje nije isključiva bolest uzrokovana dugoročnim pušenjem.

Iako je projekt namijenjen učenicima prvih i trećih razreda omogućili smo svim zainteresiranim učenicima da kroz edukativna predavanja učvrste svoj stav u borbi protiv „SumRAK-a života“.