Uspjeh na natjecanju "Opisujemo sustave"
Autor: Irena Tišljar, 7. 3. 2011.

Petu godinu zaredom u Republici Hrvatskoj održava se natjecanje "Opisujemo sustave" za sve učenike i učenice srednjih škola. Tema natjecanja je uočavanje, opisivanje i razumijevanje sustava iz naše okoline, njihove  interakcije i utjecaj na ekosustave, gospodarstvo odnosno sve aspekte življenja. U projektu se primjenjuju predznanja iz prirodoslovlja, tehnike i društveno-humanističkih znanosti.

Naše učenice Ana Lulić i Renata Puhač  uz podršku i pomoć profesorice Irene Tišljar, osvojile su treće mjesto u kategoriji prvih i drugih razreda.

Na završnom natjecanju u Gimnaziji Karlovac sudjelovalo je 10 najboljih od 17 prijavljenih ekipa iz Republike Hrvatske. Javno izlaganje rada sastojalo se je od prezentacije i odgovora na pitanja članova povjerenstva.

Kriteriji ocjenjivanja javnog izlaganja su:

• kreativna sposobnost te sposobnost znanstvenog razmišljanja
  • uočavanje  i razumijevanje uzročno-posljedičnih veza unutar proučavanog sustava
  • jasnoća izražavanja prilikom prezentacije
  • pridržavanje pravila prilikom pisanja znanstvenog odnosno stručnog rada
  • stručne i jezične norme.

Natjecanje ima cilj razvijanja kreativnosti, intelektualnih i društvenih sposobnosti zainteresiranih učenika, razumijevanja postojećih i mogućih problema unutar sustava te znanstvenog odnosno kritičkog mišljenja.

Naše učenice su vrlo sigurno i zanimljivo interpretirale rad "Podravski bidizel". Za svoj trud i rad nagrađene su priznanjima i diplomama te prigodnim darovima koji su ih jako razveselili.

Ostali učenici naše škole koji su sudjelovali u prvom dijelu natjecanja "Opisujemo sustave" nagrađeni su priznanjima. To su Tihana Martinuš i Lucija Rakitničan za rad "Biogorivo" te Petra Markač i Bernarda Šimunic za rad "Ljekovito bilje".

U prilogu je zajednička fotografija svih natjecatelja i mentora. Više slika potražite u našoj fotogaleriji!

Priloženi dokumenti:
Karlovac, 05.03.2011..jpg (175.46 KB)