Još jedna profesorica-mentor
Autor: Nevenka Lončar, 16. 2. 2011.

U petak 11. veljače 2011 u Zagrebu, u dvorani Vatroslav Lisinski održana je svečana promocija za zvanje profesora u mentore i savjetnike. Ljiljana Plazek Bogojević , prof. je četvrta u nizu profesora naše gimnazije, koja je za svoj uspješan nastavnički rad i zalaganje na promicanju znanja engleskog jezika tom prigodom svečano promaknuta u zvanje prof. mentor . Potvrdu o tome primila je iz ruku gospodina Vinka Filipovića uz prethodnu čestitku ministra Radovana Fuchsa. Čestitkama se pridružuju svi nastavnici i učenici naše škole koji s ponosom ističu kako je ovo priznanje rada došlo u prave ruke.

Obrazloženje

Profesorica Ljiljana Plazek Bogojević se služi suvremenim oblicima rada u nastavi te tako uz rad u paru, grupni rad, projekte, samostalne pismene radove učenika, prezentacijske tehnike postiže s učenicima izvrsne rezultate u znanju jezika. Najbolja potvrda njene kreativnosti su često nagrađivani pismeni radovi učenika na temu demokracije, zamišljanja putovanja u zemlje engleskog govornog područja, ali i diskusije koje je organizirala s učenicima u formi sudnice sa suprotstavljenim stranama i porotom.

Svojim pristupom koji je kreativan podučava za istu vještinu i učenike potičući ih na kreativno izražavanje.U radu se koristi osim udžbenicima i radnim priručnicima svim dostupnim tiskanim i elektronskim materijalima učenici istražuju o određenim temama i prezentiraju svoje rezultate uz pomoć PPT-a, u suradnji sa British Councilom održane radionice s izvornim govornicima. Učenici se u okviru zajedničkih školskih projekata bave prevođenjem poezije - korelacija s hrvatskim i njemačkim jezikom, pišu engleske tekstove za školski list Jurek i sudjeluju u internetskim projektima ( ENO - ekološke teme) te u međunarodnom projektu: Interkulturalni dijalog (eu-avard-dialogue.de).

U svom dugogodišnjem iskustvu je bila razrednica te je poticala učenike na samostalan rad u razrednom odjelu, pa su tako učenici uz mentorstvo osposobljavani za samostalno vođenje razrednih sastanka, organiziranje razrednih akcija humanitarnog karaktera, organiziranje priredbi i igrokaza. Poticala je učenike na rad u svrhu prikupljanja financijskih sredstava za pomoć kod organiziranja razrednih izleta i druženja te organizacije maturalnog plesa. Također je unutar razrednog odjela senzibilizirala bolje učenike za pomoć slabijim učenicima u učenju ( npr. matematika, fizika, kemija). U svom nastavničkom radu je uz znanje jezika prenosila i ostala znanja kao što je povijest, kultura, geografska obilježja zemalja engleskog govornog područja te je često koristila priliku za odgoj u duhu demokracije i slobode govora te poštivanje ljudskih prava.

Prof. Plazek Bogojević je svojim predanim radom redovito niz godina sa svojim učenicima u županijskom vrhu po rezultatima na natjecanjima iz engleskog jezika (od 2002. -2008. je osam učenika osvajalo 1.-3. mjesto na županijskim natjecanjima iz engleskog jezika a nazočila je i kao mentorica na državnom natjecanju ) Preko 20 njezinih bivših učenika je nakon završetka gimnazije odabralo engleski jezik kao predmet svog studiranja te se njih 3 zaposlilo u Đurđevcu kao profesorice engleskog jezika,a prof. Plazek Bogojević je svoj mentorski rad nastavila te ih svojim praćenjem i podrškom uvela u rad do polaganja stručnog ispita, a onda i kao predsjednica stručnog vijeća za strane jezike pomaže i dalje u njihovom profesionalnom razvoju. Rado potiče učenike na kreativno pisanje na engleskom jeziku te tako njezin učenik osvaja prvo mjesto na literarnom natječaju "My Perfect Day in New York" u organizaciji Američkog veleposlanstva te mnogi drugi učenici osvajaju nagrade u vidu knjiga ili putovanja u inozemstvo zbog uspjeha na međunarodnom natječaju Cambridge English Readers Creative Writing Competition i na natječaju Foruma za slobodu odgoja. Dvije učenice su provele godinu na stipendiji u Americi .
Samom funkcijom voditeljice stručnog vijeća jezika upućena je na suradnju s ostalim nastavnicima
jezične grupe predmeta te aktivno sudjeluje u njihovom permanentnom usavršavanju. Organizirala je
kolegijalne posjete nastavi i održala nekoliko oglednih nastavnih sati. Isticala se u suradnji s roditeljima te je mnogim učenicima pomogla u rješavanju problema odrastanja i učenja. Vrlo uspješno je surađivala s predstavnicima društvenog okružja škole, aktivno sudjelovala u rješavanju školskih organizacijskih i ostalih poslova kao član školskog odbora, a jedno vrijeme i kao predsjednica školskog odbora. Svojim organizacijskim sposobnostima je uspješno provela projekte: priredbe za građanstvo vezane uz Božić, obilježavanje Godine stranih jezika i približavanje običaja ( "Vještičje sijelo") i upoznavanje s literaturom engleskog govornog područja ( učenici na na engleskom recitirali
Shakespearove stihove).