LITVANSKA ESPERANTISTICA O NAMA U SVOM PUTOPISU
Autor: Zdravko Seleš, 7. 2. 2011.

Sjećate li se da nas je u rujnu, na početku školske godine, posjetila esperantistica iz Litve? Ovih dana smo o tome mogli pročitati i u njezinom putopisnom zapisu...

Nijole Petraityte, naša posjetiteljica iz Litve, objavila je u najnovijem broju časopisa "Zagreba Esperantisto" sedam stranica zapažanja i dojmova o putovanju Hrvatskom "MIA KROATIADO". Na dvije stranice su i dojmovi o gostovanju u Đurđevcu nazvane "En la urbo, kiun protektas brava koko" - U gradu koji štiti hrabri pijetao, a među njima je i odlomak o našoj gimnaziji.

"Bili smo pozvani susresti se s učenicama i učenicima Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva. Esperanto podučava profesor hrvatskog jezika i književnosti Zdravko Seleš. Za vrijeme našeg gostovanja gimnazijalke su prvi put slušale strankinju kako komunicira putem Esperanta. S mladim prijeteljicama i prijateljima razgovarali smo o nepoznatoj baltičkoj zemlji Litvi, o gradu Šiaulaiu. Osim toga, predstavljen je i naš litvanski jezik."

Tekst je za vas prevela Mihaela Cik, koja je u istom broju časopisa objavila lirski zapis na esperantu "Naiva homo", a zanimljivo je da je polovina Zagrebačkog esperantista ovaj puta zapravo đurđevačka - naime, dvije književne recenzije objavili su Josip Pleadin i Zdravko Seleš, a Pleadin potpisuje i povijesni zapis o Franu Kolaru Kromu - esperantistu koji je 1911. objavio prijevod Šenoina "Zlatarova zlata" na esperanto, a inače je rodom iz našeg kraja - iz Sedlarice.

Z. Seleš