Jedan zanimljiv susret
Autor: Dorotea Švraka, 14. 10. 2009.

Odilon Gbenoukpo Singbo (29), mladomisnik iz Benina, je posjetio našu školu. Đurđevac je ujedno posjetio i zbog duhovne obnove koja se održavala u crkvi Sv. Jurja. Zainteresirani učenici su imali priliku provesti nesvakidašnjih 45 minuta slušajući njegovu životnu priču.

Otkrio nam je mnogo zanimljivih stvari o sebi, počevši s opisom svog djetinjstva i mladosti, te odrastanja u Beninu. Benin je država na jugu Afrike, blizu oceana. Siromašna je, kao i mnoge druge afričke države, i obrazovanje, počevši s onim osnovnoškolskim, se plaća. On je uspio završiti osnovnu školu, koja traje šest godina, bez plaćanja. Srednju je školu morao pohađati izvan svoga sela, te je našao privremeni privatni smještaj, koji je plaćao radom u kući, a ujak mu je pomogao platiti troškove školarine. Tijekom svog života bio je ministrant i vjeroučitelj, i 1990. je poželio biti svećenik, no nije to mogao biti zbog očekivanja svoje obitelji. Oko vremena srednjoškolske mature se 'nagodio' s Bogom, rekavši da ako padne maturu ili se ne upiše na fakultet će zasigurno postati svećenik. Pao je maturu, i nakon mnogo nesigurnosti i promišljanja, ipak je odlučio postati svećenik. U Beninu je upoznao dva hrvatska misionara, i tako je poželio doći u Hrvatsku. Hrvatski govori jako dobro, a većinu je naučio sam, i to za tek 3 mjeseca. Upitali smo ga što bi naveo kao glavnu razliku u mentalitetu između Hrvata i Beninaca, i odgovorio je kako ljudi u Beninu, iako imaju malo, su naizgled sretniji i zadovoljniji od Hrvata, i isto tako su ljudi u Beninu gostoprimiviji, iako, navodi, to ne znači da Hrvati to nisu. Nakon susreta smo zaključili kako je bilo vrlo nadahnjujuće susresti se s takvom osobom, i kako bismo to zasigurno željeli ponoviti.