Gostovanju Romske organizacije mladih Hrvatske u Đurđevcu
Autor: Irena Tišljar, 4. 4. 2023.

Dio učenika sudionika Erasmus projekta Iskorak te članova dramske skupine u ponedjeljak je prisustvovalo gostovanju Romske organizacije mladih Hrvatske u Đurđevcu. Organizacija je gostovala kod Strukovne škole Đurđevac koja je ovo događanje podijela i s učenicima gimnazije. Članovi Romske organizacije mladih s učenicima su razgovarali o problemima i predrasudama koje se često vežu uz Rome te su učenike angažirali kroz kreativnu metodu forum teatra. Forum predstava "Imamo li izbora?" sastoji se od nekoliko scena koje prate život mladih Roma te se njome želi utjecati na podizanje svijesti o višestrukoj diskriminaciji koju trpe Romkinje. Metoda forum teatra je zanimljiva i atraktivna jer gledateljima omogućava intervenciju u predstavu te im pruža priliku da pokušaju riješiti problemsku situaciju. S učenicima su razgovarali Siniša-Senad Musić, podpredsjednik organizacije, i Severina Lajtman, voditeljica odjela za kulturu. Oni su učenike vodili kroz problemske situacije i odgovarali na njihova pitanja, pokušavši im čim bolje približiti svakodnevne situacije diskriminacije s kojima se susreću mladi Romi u našem društvu.