Erasmus + Job Shadowing u Norveškoj!
Autor: Irena Tišljar, 29. 3. 2023.

U periodu od 20. do 24. ožujka 2023. u sklopu Erasmus + Job Shadowing programa nastavnice biologije i kemije naše gimnazije Zvjezdana Smes, prof. te Irena Tišljar, prof. posjetile su Solør Videregående školu u mjestu Sønsterud u Norveškoj.

U radnoj atmosferi i predivnom okružju koje su osigurali i pružili pažljivi i ljubazni domaćini, naše profesorice su proučile norveški obrazovni sustav u razgovoru s njihovim nastavnicima i ostalim djelatnicima škole.
Norveški obrazovni sustav temelji se na načelima jednakosti i učenja prilagođenih svakome unutar inkluzivnog okruženja.
Svi učenici trebaju razvijati ključne vještine tijekom školovanja, koje će poslužiti za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.
Naše nastavnice su tijekom Job Shadowinga uočile sličnosti i razlike prilikom ocjenjivanja i vrednovanja učeničkih postignuća te su pratile na koji način učenici i nastavnici koriste digitalnu tehnologiju u nastavom procesu.
Posjetile su satove biologije i kemije te stručnih predmeta učenika od 1.-3. razreda srednje škole.
Uočile su i da učenici i nastavnici jako drže do svoje tradicije te su svi rado poučili naše profesorice o povijesno-geografskim karakteristikama okruga Hedmark gdje se nalazi škola domaćin Solør Videregående.
U sklopu ovog Erasmus + Job Shadowinga profesorice Smes i Tišljar proučavale su utjecaj terenske nastave na usvojenost odgojno-obrazovnih ishoda.
Stoga su prisustvovale terenskoj nastavi u obližnju šumu, zatim u rezervat prirode Gjesåssjøen te u Šumski muzej u gradu Elverumu.
Posebno ih je oduševila jednodnevna stručna ekskurzija za sve učenike i nastavnike škole domaćina u Švedsku gdje su učenici i nastavnici uživali i brusili svoje skijaške vještine i tehnike na terenu.
Istovremeno su nastavnici biologije norveške škole poučavali naše profesorice o biodiverzitetu Norveške i pokazivali im razlike između tundre i tajge.
Posebnost ovog Erasmus +Job Shadowinga je bila u izvrsnoj međusobnoj interakciji učenika i nastavnika škole domaćina s našim nastavnicama prilikom predavanja profesorice Smes i Tišljar o izazovima u okolišu za dva razreda učenika drugog razreda srednje škole na engleskom jeziku.
Okružene ljubaznošću domaćina, snijegom i ledom okovanih jezera i rijeka te tajnovitošću okolnih šuma, naše profesorice su ponijele iz Sønsteruda prekrasne uspomene i puno novih spoznaja o načinu i mogućnostima rada.
Na kraju zanimljivog i radom ispunjenog tjedna profesorice Smes i Tišljar posjetile su Oslo-grad Vikinga i vidjele neke od najpoznatijih znamenitosti ovog divnog grada.
Pri povratku u Hrvatsku između dva leta uspjele su uhvatiti komadić zelenila i sunca u predivnom talijanskom gradu Bergamu te su se pune pozitivnih dojmova i iskustava vratile kući.