Rezultati međužupanijske smotre Biosigurnost i biozaštita
Autor: Irena Tišljar, 2. 3. 2023.

U četvrtak, 2. 3. 2023. održana je Međužupanijska smotra istraživačkih radova u projektu Biosigurnost i biozaštita koji se provodi u osnovnim i srednjim školama u RH. Na Međužupanijskom natjecanju sudjelovale su Istarska, Karlovačka, Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska, Primorsko-goranska, Sisačko-moslavačka, Varaždinska, Zagrebačka županija i Grad Zagreb. Đurđevačka gimnazija je predstavljala našu županiju u kategoriji srednjih škola. Učenice drugog razreda gimnazije Ema Tuba i Ella Brnić predstavile su rezultate svojeg istraživanja na temu antimikrobne tvari iz prirode. Na samoj smotri su se natjecali učenici iz 25 osnovnih i 19 srednjih škola. Ema i Ella su predstavile djelatne tvari iz prirode koje imaju antivirusna i baktericidna svojstva, navele u kojim ljekovitim biljkama ih možemo pronaći te su istražile uz pomoć ankete i intervjua koliko mladi ljudi znaju o ovoj temu u usporedbi sa znanjem naših baka. Ella, Ema i mentorica Irena Tišljar, profesorica biologije i kemije pohvaljene su za kreativnost, inovativnost i primjenu znanstvenih metoda u istraživanju prilikom rješavanja problemskih zadataka i donošenju rješenja.