Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv raka!
Autor: Irena Tišljar, 9. 2. 2023.

Učenici 3.a razreda Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac, Ilona Čop, Filip Fuček, Lav Arel Jurkas i Fran Vlahović uz podršku profesorice biologije i kemije Irene Tišljar obilježili su Svjetski dan borbe protiv raka koji se svake godine u svijetu obilježava 4. veljače. Učenici su osmislili i dizajnirali edukativne materijale za potrebe Lige protiv raka naše županije i projekta Zajedno protiv pušenja koje su predstavili povodom Svjetskog dana borbe protiv raka.

Sama inicijativa obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka ima za cilj potaknuti svakog pojedinca na promišljanje važnosti prevencije u borbi protiv raka i očuvanja zdravlja. Važno je i podizanje svijesti građana o preventivnim programima uz edukaciju o poduzimanju mjera u svrhu smanjenja pojavnosti i smrtnosti od raka i poboljšanja kvalitete života oboljelih. Maligne bolesti imaju zajedničke faktore rizika (pušenje, konzumiranje alkohola, nezdrava prehrana, fizička neaktivnost, UV zračenje,...). Na veliki broj karcinoma moguće je utjecati upravo sprečavanjem zajedničkih faktora rizika poput pušenja, konzumacije alkohola, nezdrave prehrane, fizičke neaktivnost i slično, odnosno sprečavanjem početka bolesti primarnom prevencijom poput primjerene, redovite tjelesne aktivnosti, izbjegavanjem duhana i alkohola te stresa.