Projekt Šafran
Autor: Irena Tišljar, 27. 1. 2023.

27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Tada se očekuje i cvatnja prvih šafrana koji simboliziraju milijun i pol židovske i tisuće druge djece umrle u holokaustu jer cvjetovi žutog šafrana podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Desetu godinu zaredom učenici đurđevačke gimnazije uz redovne sadržaje u sklopu kurikuluma nastave povijesti, proučavaju tematiku holokausta i kroz aktivnosti međunarodnog projekta The Crocus.

Projekt Šafran svake godine započinjemo sadnjom lukovica žutih šafrana kojima škole uključene u projekt opskrbljuje Irska zaklada za obrazovanje o holokaustu. Tijekom školske godine učenici istražuju o povijesti đurđevačkih Židova, naglašavaju važnost tolerancije i poštivanja ljudskih prava. Kroz radionice i predavanja te interaktivne kvizove dosada su učenici proučavali hrvatske pravednike među narodima, posjetili Muzej grada Koprivnice te razgledali zbirku Judaica, koprivničku sinagogu i Spomen područje ”Danica”. Svake školske godine u sklopu projekta Šafran učenici proučavaju knjige te gledaju filmove s tematikom holokausta. Početkom ožujka gimnazijalce očekuje novi kviz baziran na knjizi i filmu Sarin ključ. Za nastavnike đurđevačke gimnazije o projektu Šafran, općenito o holokaustu i đurđevačkim Židovima održati će kratko predavanje Zdravko Leščan, prof. povijesti i Irena Tišljar, prof. voditeljica projekta.