Hvalevrijedne aktivnosti gimnazijalaca u prosincu
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 14. 12. 2021.

Svakodnevne školske obaveze  „moramo“ izvršavati, no postoje i aktivnosti koje pokrećemo, podržavamo, realiziramo i dozvolimo im da nas mijenjaju. U nastavku slijede samo neke aktivnosti učenika i nastavnika naše škole koje su hvalevrijedne i obogaćuju svakodnevnicu našeg rada u školi.

“Izvor naše sreće je u subjektivnim osobinama: plemenitom karakteru, poduzetnom duhu, sretnom temperamentu, vedrom umu i zdravom tijelu.” Arthur Schopenhauer

Od 15.11. do 15.12.- obilježavamo Mjesec borbe protiv bolesti ovisnosti

U mjesecu borbe protiv ovisnosti provodimo radionice s ciljem afirmacije pozitivnih vrijednosti i jačanja samopoštovanja/samopouzdanja učenika.  Radionice provode vrijedni učenici naše škole, članovi vršnjačke podrške POINT u našoj školi i u OŠ Đurđevac uz mentorstvo školske pedagoginje Jasne Horvat Vlahović te pedagog pripravnik Martin Hadelan. U tradicionalnoj akciji Vježbom protiv ovisnosti koju organizira prof.Irena Tišljar sudjelovalo je 50-tak učenika uz stručno vođenje prof.Ive Avirović. Cilj akcije je potaknuti učenike na zdrave stilove života, a svakodnevna vježba osnažuje duh i tijelo. Nastavljamo i s provođenjem projekta Zajedno protiv pušenja.

• Članovi Erasmus+ tima naše škole u sklopu projekta CREATE kojim koordinira prof.Ana Huzjak su proveli tjedan dana na kratkotrajnoj mobilnosti u Turskoj (Denizli). Tamo su provodili pedagoške i dramske radionice te su predstavili digitalnu knjigu („Face of a Pandemic“) kratkih priča naših učenika. Učenici su sve spomenute aktivnosti proveli i u našoj škole, kao i osvrte na svoja iskustva sudjelovanja u projektu.
  • Dana 11.prosinca, kolegica dr.sc. Ivana Senjan, voditeljica stručno-znanstvenog skupa U spomen na Matu Leščana je organizirala glazbeno-kulturni događaj u okviru Adventa u Đurđevcu. Na stručno-znanstvenom skupu posvećenom Mati Lešćanu, đurđevačkom glazbeniku predstavljena je i publikacija dr. sc. Ivane Senjan U spomen na Matu Lešćana i digitalno izdanje albuma Hvali, dušo moja! U bogatom kulturno-umjetničkom programu su nastupile i članice Djevojačkog zbora Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac.
  • Članovi Vijeća učenika naše škole i ove godine organiziraju nabavu gimnazijskih majica te su proveli natječaj za novi logo na majicama. Ovo je hvalevrijedna akcija koja je u kompletnoj organizaciji članova Vijeća učenika, a cilj je jačanje identiteta naše škole. Pohvaljujemo članove Vijeća učenika i autoricu loga Loru Rukavina iz 3b.
  • Od 6.- 21.prosinca i ove godine provodimo akciju „Tajni prijatelj“ na više razina (na razini razreda, razini cijele škole, među članovima Vijeća učenika i među nastavnicima). Akciju provodimo već više od 13 godina s ciljem međusobnog povezivanja i razmišljanja o drugim osobama oko sebe- što vole i što će ih razveseliti. Čineći to, učenici i nastavnici će se međusobno zabavljati i darivati sitnicama i znakovima pažnje.
  • U sklopu profesionalnog usmjeravanja, zainteresirani maturanti su 10.prosinca sudjelovali na predstavljanju Sveučilišta Sjever.
  • Ekipa koja je izborila državno prvenstvo u šahu i mentorica Iva Avirović mag.cin., odlaze 16.prosinca u Donji Seget na državno natjecanje i to u obje kategorije (mladići i djevojke). Sretno našim šahistima!
  • I ove godine su naši učenici i nastavnici sakupljali dobrovoljan prilog i namirnice za potrebite u sklopu akcije Caritas. Inicijatorica i organizatorica akcije je vjeroučiteljica Marija Hodalić Peradin koja je potakla učenike i nastavnike naše škole da svojim prilogom pomognu potrebitima u ovo predblagdansko raspoloženje.
  • Učenici 2.razreda, članovi ekipe prve pomoći uz mentorstvo prof.Mihaele Lončar provode radionice u svim razredima naše škole s ciljem podučavanja vršnjaka na koji način reagirati u kriznim situacijama.

„Ono što krasi pustinju, reče Mali princ, to je što se u njoj negdje skriva bunar“ Antoine de Saint- Exupery

Pripremila: Jasna Horvat Vlahović, prof.