Gimnazija Đurđevac dobitnik Europske nagrade za inovativno poučavanje (EITA)
Autor: Irena Tišljar, 15. 10. 2021.

Europska nagrada za inovativno poučavanje/European Innovative Teaching Award (EITA) nova je inicijativa koja nagrađuje izvanredne projekte i nastavne prakse u okviru programa Erasmus+ te kojom se dodjeljuju priznanja odgojno-obrazovnim djelatnicima za izniman doprinos struci. Dobitnici EITA nagrade iz Republike Hrvatske su: Dječji vrtić Matije Gupca u Zagrebu, vukovarska Osnovna škola Josipa Matoša, Gimnazija Dr. Ivana Kranjčeva u Đurđevcu i zagrebačka Škola za medicinske sestre u Vrapču. Naša gimnazija nagradu je dobila za projekt IMAGINE koji smo provodili u suradnji sa partnerskim školama iz Švedske (Björknäsgymnasiet, Boden), Italije (ITE „Marco Polo“, Palermo), Francuske (Lycée International Charles de Gaulle, Dijon), Španjolske (IES Pedro Espinosa, Antequera) te Rumunjske (Liceul Teoretic,,Mihail Sadoveanu", Bucuresti). Zajedno smo stvorili tim entuzijasta koji vjeruju u bolje sutra, okupili učenike spremne na nove izazove i pokušali zajedno svijet učiniti mrvicu boljim.

Već samo ime projekta, posuđeno iz pjesme Johna Lennona, upućuje nas na vrijednosti koje ovaj projekt promiče: jednakost, toleranciju i ljudska prava. Cilj ovog projekta bio je podučiti sudionike kako prepoznati probleme u svom okruženju, kako se s njima nositi te kako pomoći drugima da promiču vrijednosti humanog društva. Kao osnovno metodu rada odabrali smo pedagošku radionicu.
Od samog početka ovo je bio projekt u kojeg smo vjerovali jer se zalagao za moralne i životne vrijednosti koje smatramo izuzetno važnima, a kako je vrijeme prolazilo postajalo nam je sve jasnije koliko su ovakvi projekti potrebni svima nama. Općenito vjerujemo u Erasmus+ projekte jer spajaju ljude, izgrađuju međukulturalne spone i pozitivno oblikuju mlade ljude. A u projekte humanosti vjerujemo jer oblikuju umove mladih ljudi koji će biti nositelji naše bolje, tolerantnije i mirnije budućnosti.
Ova nagrada je potvrda da treba raditi ono u što vjerujemo, da vrijedi stremiti boljem društvu i kvalitetnijem radu s mladim ljudima.
Ovim putem želimo čestitati cijelom nastavničkom i učeničkom timu na ovom izuzetnom postignuću!