Osvrt na Stručno vijeće stručnih suradnika pedagoga održano 24.rujna u Đurđevcu u prostoru Doma kulture
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 1. 10. 2021.

Dana, 24.rujna  2021.  Gimnazija dr.Ivana Kranjčeva Đurđevac je bila domaćin Županijskog stručnog vijeća stručnih suradnika pedagoga srednjih škole Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije. Županijsko stručno vijeće je održano u prostoru Doma kulture Đurđevac te u Posjetiteljskom centru „Đurđevečki pijesci“ Đurđevac.Stručni suradnici pedagozi i zainteresirani nastavnici Gimnazije dr. I.Kranjčeva Đurđevac su imali priliku slušati  o japanskom školskom sustavu u usporedbi s hrvatskim školskim sustavom pod zanimljivim naslovom „Je li japanski školski sustav uistinu bolji od hrvatskoga?“.

Svoja iskustva boravka u Tokiju u trajanju od 18 mjeseci je prenijela mag.psych. Jasmina Šandor, psihologinja iz Gimnazije Fran Galović Koprivnica. Prof.Šandor je tijekom stručnog usavršavanja  provela i istraživanje u kojem su sudjelovali učenici i nastavnici iz Gimnazije Fran Galović Koprivnica, Gimnazije  dr.Ivana Kranjčeva Đurđevac te učenici i nastavnici i japanske škole domaćina. Komparativna pedagogija omogućuje bolji uvid u jake  i slabe strane pojedinog školskog sustava te ostavlja prostora za raspravu koja se razvila tijekom stručnog vijeća. Ornela Malogorski, pedagoginja izvrsna savjetnica iz Komercijalne i trgovačke škole iz Bjelovara podijelila je svoja znanja o Inkluzivnom odgoju i obrazovanju koje se temelji na pravu svih na kvalitetno obrazovanje i posebno se usredotočuje na ranjive skupine. Što je to inkluzivno obrazovanje, koja je zakonska regulativa i koje su smjernice za rad s učenicima s teškoća te kreiranje individualnih kurikuluma samo su neke teme skupa.U sklopu muzejske pedagogije, stručni suradnici pedagozi su posjetili multimedijski  Posjetiteljski centar Đurđevački pijesci  uz stručno vodstvo dipl.ing.geol. Martina Mahovića.Međužupanijska stručna vijeća  pojedine struke su stručna usavršavanja  na kojima se mogu razmijeniti iskustva iz pojedine škole, usavršiti postojeća znanja te steći neka nova znanja i vještine koja su potrebna za kvalitetan i kompetentan rad nastavničke struke.Zahvaljujemo djelatnicima Grada Đurđevca na susretljivosti i pomoći oko organizacije županijskog stručnog vijeća.

Voditeljica skupa i voditeljica ŽSV-a:

Jasna Horvat Vlahović, prof. savjetnica