Velika završnica projekta Moja.hr
Autor: Ana Huzjak, 3. 7. 2021.

Kada nam je Županija prije mjesec i pol hrabro ukazala veliko povjerenje i odabrala naše gimnazijalce za promotore našeg kraja, nismo imali pojma u kakav projekt se upuštamo. Jedino što smo znali je da kroz video u trajanju 60 sekundi trebamo prikazati zašto volimo svoju županiju. Već desetak dana kasnije pojavili smo se na malim ekranima, u emisiji Dobro jutro Hrvatska i na portalu Večernjeg lista. Tada smo pomalo počeli shvaćati kakav je projekt Moja.hr.

Moja.hr projekt je Večernjeg lista u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta te Hrvatskom turističkom zajednicom. Autor je Alen Đurica, scenarist velike većine emisija Zabavnog programa HTV-a u posljednjih četvrt stoljeća (The Voice, Ples sa zvijezdama, Zvijezde pjevaju, Dora, Do posljednjeg zbora, Maestro, Volim Hrvatsku....). Ideja projekta je potaknuti mlade kreativne ljude iz svih krajeva Hrvatske da jednominutnim pričama opišu svoj doživljaj sredina u kojima žive.

Projekt nam je „uletio“ u vrlo nezgodnom trenutku: zadnjem tjednu nastave za maturante, uoči ispita državne mature. Nisam maturante željela opterećivati takvi velikim poslom, no oni su bili puni ideja, entuzijazma i od prvog trena su imali viziju. Tako su Veronika Čekada, Paula Fuček, Lea Vršić, Ena Halaček, Tina Ferenčić, Anđelko Lončarić i Dorian Karas još jednom postali tim i uhvatili se u koštac s ovim izazovom. Meni je pao kamen sa srca jer sam znala da na njih mogu računati i da me rezultat neće razočarati. Tako je krenulo naše putovanje kroz Podravinu, od Šoderice do Kalnika, od naše hrvatske Sahare do Drave . Prkosili smo oblacima, vjetru, zatrpanom školskom rasporedu i družili se, smijali, zabavljali, upoznavali svoj kraj i davali sve od sebe da svoju županiju prikažemo kao kraj u kojem nitko nije samo broj, kraj u kojem se odrasta bezbrižno-mali kraj, velikog srca.

Svakom nastavniku bih poželjela raditi s mladim ljudima kao što su ovi naši gimnazijalci i to na projektu koji traži puno kreativnosti, grupnog rada, dogovora, ali daje i puno slobode. Ovakav način rada je šlag na torti odgojno-obrazovnog rada. A ovakvi učenici su potvrda da na mladima svijet ostaje.

Veliko finale projekta bila je svečana premijera video uradaka iz svih županija te proglašenje pobjednika na pozornici HRT-a (Sunčana strana Prisavlja), u direktnom prijenosu na drugom programu HRT-a. S velikim uzbuđenjem smo dočekali taj veliki trenutak-Tina i ja u Zagrebu, pred kamerama, a ostatak naše vjerne i najbolje ekipe zajedno pred malim ekranom na kojem su nas pratili. Poruke podrške nisu prestajale stizati. Pobjeda uopće nije bila važna-bilo je važno to da smo zajedno dovršili svoju viziju. Tina, osamnaestogodišnja srednjoškolka koja je sama naše ideje pretočila u video, se izborila za ravnopravno mjesto među mnogim profesionalcima koji se već godinama bave snimanjem i video produkcijom. Među ekipama u kojima su djevojke mahom bile pred kamerom, a mladići iza kamere, Tina je još jednom kontrirala stereotipu i učinila nas ponosnima. Sinoć, na toj pozornici, doista sam bila sretna i ponosna. I zahvalna: na svim ljudima koji su nam posudili svoju opremu, na ljudima koji su se s veseljem odazvali da budu dijelom naše priče, na svim kolegama koji su vjerovali u nas, na ravnatelju kojem je bilo stalo da svi budu nagrađeni, na svim prijateljima koji su pustili suzu uz naš video, na ekipi čije su poruke podrške stizale cijelu večer, na svima koji su nas pohvalili i koji su prepoznali naš trud i naposljetku, na najljepšem poslu na svijetu.

Ana Huzjak, prof.savjetnik