preskoči na sadržaj

Gimnazija Dr. Ivana Kranjčeva Đurđevac

Login
Pravilnik o vrednovanju

ZAMISLI

Zamisli 2022:

Školske vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Diseminacija projekta "Kako smanjiti otpad otpad od hrane"
Autor: Irena Tišljar, 8. 6. 2021.

KAKO SMANJITI OTPAD OD HRANE-završni dio etwinning projekta
Uoči Svjetskog dana zaštite okoliša, 4.6.2021. predstavili smo rezultate etwinning projekta "Kako smanjiti otpad od hrane?".Cilj projekta je edukacija učenika i njihovih obitelji te šire populacije o problematici nastanka i načinima sprječavanja nastajanja otpada od hrane.

Na početku projekta anketirali smo učenike naše škole da dobijemo uvid o njihovim stavovima o hrani te poznavanju osnovnih činjenica o hrani, njenom čuvanju i uporabi. Zatim smo anketirali nekoliko ugostiteljskih objekata u našoj i susjednoj Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, neke udruge i škole iz naše županije s ciljem uočavanja nedostataka i propusta prilikom zbrinjavanja viška hrane.
Rezultate anketa prikazali smo pojedinačno za našu gimnaziju te za sve škole sudionice projekta. Došli smo do zanimljivih spoznaja;
zadovoljni smo jer smo uočili da većina anketiranih višak hrane donira, koristi za kompostiranje ili kod prehrane domaćih životinja.
Sudjelovali smo u puno edukativnih online predavanja, obilježavali smo važne ekološke datume s ostalim učenicima iz drugih škola preko etwinning platforme.
Prije Uskrsa smo pokrenule akciju prirodnog bojenja pisanica s ciljem kasnije konzumacije domaćih jaja koja su bojana na ekološki (tradicionalni) način i nisu štetna za konzumaciju jer ne sadrže razne aditive.
Metodom intervjuiranja smo od naših mama i baka saznale kako se mogu iskoristiti ostaci od hrane i napraviti neka nova ukusna jela. Recepte smo zapisale i isprobale. Takoder smo uspoređivale tradicionalnu prehranu starih Podravaca i našu prehranu danas.
Prema pričama naših baka nekad nije bilo otpada od hrane jer se kuhalo štedljivo.U sklopu nastave DSD-a proučavale smo prehrambene navike Nijemaca vezane uz otpad od hrane i došle smo do novih zanimljivih recepata i ideja kako iskoristiti ostatke hrane. Izradile smo glicerinske ekosapune u koje smo dodavale ostatke neiskorištene kukuruzne krupice, korice limuna i naranče, eterična ulja, sušeno voće... Na kraju samog projekta napravile smo korelaciju sa Svjetskim danom zaštite okoliša i našim poznatim podravskim biologom koji je rođen 5.6.1915. u Virju. Prof. dr. sc. Ivo Matoničkin je među prvima u nas istraživao ekologiju i ekološke probleme, biocenologiju i faunu beskralježnjaka u krškim tekućicama. Zajedno sa suradnicima razradio je metodu za izračunavanje odnosa produkcije i respiracije. Zato smo odlučile diseminaciju našeg projekta posvetiti profesoru Matoničkinu i svim našim bakama, djedovima, mamama i tatama jer svi oni svojim primjerom utječu na nas i usmjeravaju nas kako biti ekološki osviješteni i zaista živjeti u suglasju s prirodom. U projektu su sudjelovale Patricia Zvonar iz 1.b, Ema Čorba, Tamara Gašparić, Laura Kandučar Valent, Lucija Smes, Matea Tomec, Elena Zvonar iz 3.a te Anja Dergez i Valentina Kirin iz 3.b razreda. Voditeljice projekta su Irena Tišljar, prof. savjetnik i Lelija Štauber, prof. Zahvaljujemo svima na izvrsnoj suradnji i podršci!




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju