Zeleni filmovi-predstavljanje projekta!
Autor: Irena Tišljar, 29. 11. 2018.

U sklopu eko projekta "Održivi razvoj" za naše učenike filmofile uveli smo program „Zeleni filmovi u vašoj školi“ čiji je cilj osuvremeniti i učiniti zanimljivijom izobrazbu učenika osnovnih i srednjih škola vezano uz „zelenu" tematiku: ekologija, održivi razvoj, zaštita okoliša, zdrava hrana, bio-raznolikost, nestanak životinjskih vrsta. Filmska umjetnost je jedan od načina na koji mladi najbolje upijaju nova znanja jer je prilagođena današnjem modernom načinu života. Nakon održanih projekcija filmova pruža se prilika za razgovor te razvijanje kritičnog načina razmišljanja kod mladih. Stoga je za zainteresirane učenike i nastavnike Irena Tišljar, prof. održala kratko prestavljanje projekta uz navođenje važnih ciljeva koji će se ostvariti provođenjem ovog programa. Svi zainteresirani dobili su popis filmova zelene tematike koje mogu pogledati i promisliti nakon gledanja o poruci filma, uočenim problemima i rješenjima vezanima uz okoliš.

Dijelovi programa:
– Prikazivanje učenicima kratkog dokumentarnog filma „zelene“ tematike + domaći edukativni video materijali
– Rasprava o filmu koji se pogledao uz popratni priručnik koji za potrebe filma izrađuje udruga u suradnji s pedagozima i stručnim osobama
– Anketa za učenike u kojoj ocjenjuju program i iznose svoje mišljenje
– Izvještaj o održanom programu kojeg ispunjavaju nastavnici i iznose svoje stavove o programu
– Na kraju školske godine školama se dostavlja izvještaj na temelju stručno obrađenih rezultata iz anketa učenika i izvještaja nastavnika
– Učenici na stranicama programa mogu ispuniti Eko – kviz
– Zainteresirani učenici uz pomoću Udruge mogu izraditi svoje „zelene“ filmove „Budi – zeleno kreativan“ od kojih će se najbolji prikazati na mrežnim stranicama Green Life, u okviru Zelenog filmskog festivala te slijedeće godine u okviru programa „Zeleni filmovi u vašoj školi“.

Ciljevi:
– Nastava se učenicima čini zanimljivijom i kod njih se potiče i produbljuje interes za zaštitu okoliša, održivi razvoj i zdrav život
– U raspravi nakon projekcije filma, učenike se potiče na kritičko razmišljanje i dodatno istraživanje određenih tema koje su vidjeli na filmu
– Unapređenje znanja, poticanje aktivnosti društvenog angažmana i povećanje ekoloških spoznaja
– Učenike se upoznaje s domaćim prirodnim ljepotama i baštinom te djelovanjem naših ustanova, muzeja, zavoda i ostalih čimbenika na stvaranju ljepše, bolje i “zelenije” Hrvatske
– Kod učenika se stvara afinitet za audio vizualnu kulturu i snimanje vlastitih kratkih filmova (uz asistenciju udruge) kroz dio programa “Budi “zeleno” kreativan”.

Program provodi zajedno s učenicima profesorica Tišljar.