Istraživanje glazbenog ukusa-predavanje u sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja
Autor: Irena Tišljar, 4. 10. 2018.

U srijedu, 3. listopada 2018. u prostorima đurđevačke Gimnazije održano je predavanje nastavnice Glazbene umjetnosti dr. sc. Ivane Senjan o istraživanju glazbenoga ukusa koje je provela s učenicima Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva, Đurđevac u šk. god. 2015./16.

Uz prikaz tijeka istraživanja koje se sastojalo od inicijalnog i finalnog anketiranja učenika, opisan je i jednogodišnji nastavni program koji svoje utemeljenje ima u suvremenoj glazbenoj pedagogiji, odnosno u modelu glazbenih preferencija Modelu recipročnog odgovora (Hargreaves, MacDonald i Miell, 2005). Prikazani su dobiveni rezultati procjene osobina slušatelja, situacija i konteksta slušanja glazbe, opće percepcije glazbe i glazbeno-izražajnih sastavnica, preferencija glazbenih stilova, interkulturalnih kompetencija te stavova učenika prema nastavi glazbe. Usporedba eksperimentalnog modela poučavanja s tradicionalnim dijakronijskim modelom pokazala je pozitivan učinak na oblikovanje glazbenoga ukusa učenika i to u korist Modela recipročnog odgovora. Uz veselu atmosferu i natjecateljski duh, svoje znanje o glazbenim ulomcima imali su prilike pokazati i nastavnici naše Gimnazije: pedagoginja prof. Jasna Horvat Vlahović, prof. Mirela Kožar i prof. Hrvoje Baltić!