Međukulturni bonton za budućnost tolerancije
Autor: Ana Huzjak, 2. 11. 2017.

U nešto više od tjedan dana, od 27. listopada do 5. studenog, mladi iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Turske, Španjolske, Grčke i Njemačke sastali su se u Đurđevcu kako bi potaknuli međukulturni dijalog i toleranciju te osvijestili potrebu za stvaranjem učinkovitijih mehanizama za integraciju migranata u društvo.

Niz radionica na temu tolerancije i međukulturnog dijaloga organizirali su domaćini, neprofitna nevladina organizacija „Ocean Znanja“, u sklopu Erasmus+ projekta razmjene mladih „Međukulturni bonton/ Intercultural manners“.

U četvrtak, 2. studenog, u provođenju projekta pridružili su im se i učenici Gimnazije dr.Ivana Kranjčeva. Njih četrdesetoro je sudjelovalo u radionici forum teatra, provedenoj na engleskom jeziku, a koja je za cilj imala poticanje kritičkog mišljenja, prepoznavanje aktualnih društvenih problema te ohrabrivanje na pozitivno djelovanje unutar lokalne zajednice. Metoda forum teatra tj. teatra potlačenih metoda je s kojom se većina učenika sada prvi put susrela te ih je odmah oduševila jer im je omogućila da aktivno sudjeluju u procesu rješavanja problema te da iznesu svoje vlastito mišljenje u opuštenoj dramskoj situaciji. Voditelji su izvrsno pripremili sudionike na interakciju te ih usmjeravali kroz proces forum teatra što je rezultiralo zadovoljstvom sudionika i željom da se ta metoda koristi i u daljnjem radu prilikom provođenja gimnazijskog Erasmus+ projekta „Imagine“.

Ovaj projekt je još jedan pokazatelj da je međukulturna suradnja proces iz kojeg svi izlaze bogatiji za neka nova iskustva, prijateljstva i spoznaje te da su međunarodni projekti mladih doista prozor u svijet, prozor kroz koji se otvaraju mnogi vidici.