Otvoreni dani PMF-a u Zagrebu
Autor: Irena Tišljar, 8. 4. 2017.

U petak, 7. travnja 2017., četrdesetak učenika naše gimnazije posjetilo je zajedno s prof. Tomašek, prof. Tišljar i prof. Antolaš Fizički odsjek na Danima otvorenih vrata PMF-a u Zagrebu.
Tamo smo imali priliku poslušati kratka, ali zanimljiva predavanja u nekim od njihovih laboratorija. Posjetili smo laboratorij za NMR čvrstog stanja i visokofrekventna mjerenja, laboratorij za niske temperature i jaka magnetska polja i laboratorij za optičku spektroskopiju.

Također smo imali priliku prisustvovati na predavanju o Thereminu, elektronski instrument koji se svira bez dodira, i predavanju o tekućem dušiku gdje smo mogli vidjeti kako zakucati čavao pomoću jabuke. Ostatak vremena proveli smo razgledavajući razne pokuse i uređaje kao što su Van de Graaffov generator od kojeg nam se naelektrizira kosa, Tesline zavojnice, laserska harfa, Rubensova cijev, nenewtonska tekućina i mnogi drugi. Sve to nam je pružilo priliku iskušati stvari koje ne susrećemo svaki dan te smo tako na zabavan način naučili mnogo korisnih informacija koje će nam koristiti u daljnjem školovanju. Nažalost, uz zabavu vrijeme brzo prolazi pa smo nakon cijelog popodneva provedenog na PMF-u krenuli do Muzeja iluzija u kojem smo se morali suočiti s mnogim varkama koje su zavaravale naš mozak. Najzanimljivija nam je bila Ames soba u kojoj smo u jednom kutu bili div, a u drugom patuljak, zatim anti-gravity soba i soba ogledala.
Ovaj kratki izlet bio je vrlo koristan, edukativan i zanimljiv. Dokazao je da se u isto vrijeme možemo dobro zabaviti i mnogo toga naučiti te smo zahvalni što nam naša škola i profesori to omogućuju.

Ana Pintarić, 2.a

Slike pogledajte ovdje!