U Gimnaziji održano ŽSV voditelja školskih preventivnih programa
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 16. 3. 2016.

Dana, 11.ožujka u prostoru Gimnazije Đurđevac, održano je Županijsko stručno vijeće voditelja školskih preventivnih programa osnovnih i srednjih škola Koprivničko-križevačke županije.

Kako prepoznajemo djecu s problemima u ponašanju, koje su to psihološke teorije koje objašnjavaju  nastanak problema u ponašanju te koja su prava djece, tema je interaktivnog predavanja koje je za voditelje školskih preventivnih programa  održala Franka Ružić, socijalna pedagoginja u OŠ „Antun Nemčić Gostovinski“ Koprivnica. Školsko ozračje ili kultura škole može biti jako dobar način prevencije jer potiče i omogućuje učenicima da se afirmiraju u različitim područjima i na taj način obogate svoje znanje, vještine i slobodno vrijeme. O primjeru dobre prakse „Školsko ozračju u preventivnim  programima“  govorila je Ljiljana Rodzinec, pedagoginja u Srednjoj školi  „Ivan Seljanec“ Križevci.

Tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti provedeno je veliko županijsko istraživanje „Rizična ponašanja mladih Koprivničko-križevačke županije“ u kojem su sudjelovale sve osnovne škole, njih 24 i sve srednje škole naše županije. Anketni upitnik su popunjavali učenici osmih razreda osnovne škole i trećih razreda srednje škole. Anketni upitnik se popunjavao u digitalnom obliku i popunila su ga  1423 učenika. Važno je napomenuti da su istraživanje u svim školama provodili ili koordinirali stručni suradnici ( pedagozi, psiholozi i socijalni pedagozi), voditelji školskih preventivnih programa. Članovi vijeća su upoznati samo s nekim rezultatima jer je obrada još u tijeku. Na kreiranju upitnika, obradi i u prezentiranju rezultata sudjeluju profesori Jasna Horvat Vlahović, Tomislav Ostojić i Petra Sobota.

„ Naš posao nije vidjeti što se nazire u daljini, nego što je jasno pred nama.“

T. Carlyl

Voditeljica ŽSV-a  Koprivničko-križevačke županije:

Jasna Horvat Vlahović, prof.mentor