Održan kviz znanja o hrvatskoj kulturnoj, povijesnoj i prirodnoj baštini
Autor: Nevenka Lončar, 16. 3. 2016.

Prof. likovne umjetnosti Hrvoje Baltić  je zajedno s učenicima 4a razreda postavio je doniranu izložbu edukativnih plakata „Hrvatska iz zraka“ u hodnicima škole. Uz svaki plakat (autora Davora Rostuhara) nalazi se i tekst iz kojeg su učenici mogli  saznati pojedinosti o kulturnoj i povijesnoj te prirodnoj baštini Hrvatske.

Tako su i mogli odgovoriti na pitanja u kvizu znanja koji je održan u školskoj knjižnici dana 16. ožujka 2016. :

Ukratko objasni koja je uloga UNESCO-a i na koji način UNESCO djeluje u Hrvatskoj
Navedi barem četiri nematerijalna kulturna dobra Hrvatske upisana na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva
Koliko kulturnih dobara Republike Hrvatske se nalazi na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine? Navedi tri primjera.
Koji je biološki najraznolikiji otok u Hrvatskoj? Navedi barem pet biljnih i životinjskih vrsta koje se nalaze na navedenom otoku.
Koliko Hrvatska ima otoka, otočića i hridi? Kolika je ukupna duljina hrvatske obalne crte?
Koje sve kategorije zaštićenih područja postoje u Hrvatskoj? Navedi po jedan primjer svake od navedenih kategorija.
Tko je zaslužan za današnji izgled Zagrebačke katedrale?
Koliko energije (izraženo u postotku) Hrvatska dobiva iz hidroelektrane? Kakvi su trendovi u svijetu?
Koji je grad obnašao funkciju glavnoga grada Hrvatske prije Zagreba?
Koja je regija u Hrvatskoj najvažnija u području poljoprivrede? Navedi barem tri vrste žitarica koje se uzgajaju u RH.

Zainteresirani učenici iz svih razreda gimnazije su davali pisane odgovore na ovih 10 pitanja, a pobjednike je odredilo povjerenstvo: Josip Horvat, prof. geografije, Zdravko Leščan, prof. povijesti i nekoliko učenika sudionika kviza. Na kvizu su sudjelovali slijedeći učenici:
      3.a Laura Lončar
            Sara Ritonja
      4.a Robert Ban
            Matea Belec
            Mateo Bušić
            Ana Marija Kolar
            Stela Mihaldinec
            Sandra Spitek
            Marko Vranić
            Antonio Vrbančić

Prva tri nagrađena učenika određena su provjerom točnih odgovora i izvlačenjem:

Prvu nagradu osvojila je učenica Matea Belec, 4.a.
Drugu nagradu osvojila je Sara Ritonja, 3.a.
Treću nagradu osvojio je Mateo Bušić, 4.a.

Nagrade su vrijedne fotomonografije „Hrvatska iz zraka“ u izdanju Kluba za ekspedicionizam i kulturu autora Davora Rostuhara na hrvatskom i engleskom jeziku, a sponzori nagrada učenicima su Končar d.o.o. i Allianz osiguranje.