"Važnost pravilne prehrane u školskoj dobi"-predavanje i radionica u OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac
Autor: Irena Tišljar, 16. 3. 2016.

"Dobro poučava onaj tko dobro razlikuje" kaže stara latinska poslovica. Stoga smo nastavili suradnju malih i velikih ekologa koju smo u eko projektu "Održivi razvoj" započeli s virovskom osnovnom školom.  Suradnju velikih i malih ekologa smo na obostrano zadovoljstvo nastavili s 23 vrijedna i znatiželjna ekologa iz 3.d razreda OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac. Cilj radionice bio je naučiti i utvrditi važnost pravilne prehrane u školskoj dobi za zdravlje. Nakon prezentacije o važnosti pravilne prehrane u školskoj dobi održali smo radionicu uz veliku pomoć i podršku učiteljice Ane Jančijev.

Svi zajedno proučavali smo tradicionalnu podravsku, mediteransku i  danas vrlo popularnu brzu odnosno "fast food" kuhinju. Učenici su u skupinama izrađivali prehrambeni semafor, prehrambenu piramidu i prehrambenu metu, primjenjujući prethodno usvojeno znanje. Za kraj smo se svi skupa počastili poslasticom koju smo zajedno pripremili – voćnom salatom.

Učenici su jednoglasno zaključili da je voćna salata najbolji „prirodni slatkiš“.

Mali ekolozi dobili su i domaću zadaću koju moraju doma napraviti s roditeljima: na pripremljenim edukativnim listićima nalazili su se recepti za zdrave napitke te linkovi za edukativu igricu o važnosti pravilne prehrane Papaj dobro i stranicu Petica-igrom do zdravlja (javnozdravstveni program čiji je cilj prevencija pretilosti u djece školske dobi).