Fizičari na Pantovčaku
Autor: Draga Lazić, 19. 2. 2016.

U rujnu 2015. godine naša škola uključila se u eTwinning projekt „Zvučno onečišćenje“ te smo se vezano uz projekt Ivan Miletić, Pavao Šogorić, Miran Dorčec i ja, Lorena Švaco s profesoricom fizike Dragom Tomašek  dana 13. veljače 2016. (subota) uputili vlakom u Zagreb na radionicu za eTwinning projekt.

Radionica je održana u Osnovnoj školi Pantovčak pa smo putem na Pantovčak uživali u pogledu na prekrasne vile u najelitnijem djelu grada.

Po dolasku u školu priključili smo se radionici u kojoj su sudjelovale grupe iz 13 škola – sudionika u projektu. Tema radionice bila je Izrada uređaja za mjerenje zvuka pomoću Arduina i na sreću nitko nije doživio strujni udar ili pokvario aparaturu pa smo bili jako ponosni na sebe.

Projekt „Zvučno onečišćenje” zamišljen je kao mali znanstveni rad.  Tijekom ovog međukurikularnog projekta upoznat ćemo različite dijelove Republike Hrvatske, istraživati prirodu, izvore i jakosti zvuka u svojoj školi i svom okolišu. Upoznati ćemo se s pojmom zvučnog onečišćenja te njegovim nepoželjnim i zabrinjavajućim posljedicama te utjecajem na zdravlje ljudi i životinja. Primjenom PBL pristupa (project based learning metode) „postati“ ćemo znanstvenici te naučiti razlikovati zavisne i nezavisne varijable, postupke prikupljanja i analize podataka (grafičke, numeričke…). Sve rezultate ćemo prikazivati u različitim web 2.0 alatima i nadam se napraviti mnoštvo nastavnih materijala koje će poslije biti korišteni u nastavi fizike, biologije, matematike informatike i sl. Ovakvim načinom rada učenje prirodoslovlja (STEM predmeta) je zanimljivije, a istodobno razvijamo digitalnu pismenost.

Od početka ove školske godine učenici koji sudjeluju u projektu (oko 30-tak učenika) marljivo izvršavaju mjesečne zadatke, poštuju rokove pa su nositelji projekta u suradnji s Profil Klettom odlučili nagraditi školu. Fizičari su se s radionice vratili s Arduino kompletom.

Sudjelovanje na radionici svidjelo se cijelom timu koji se nada da će se uskoro nešto slično ponoviti.

Lorena Švaco, 3.b