Obilježavanje Svjetskog dana bez duhana
Autor: Jasna Horvat Vlahović, 29. 5. 2015.

Dana, 28 svibnja, povodom obilježavanja Svjetskog dana bez duhana, učenici Marta Pintarić, Lorena Švaco, Leonora Saliu, Dorotea Klasan, Andreja Spitek i Bojan Ban sudjelovali su u Zavodu za javno zdravstvo na završnoj raspravi o pušenju kao aktivni sudionici  u prostoru županijskog Zavoda za javno zdravstvo.

Ovaj kreativni i edukativni projekt provodi se u 7 srednjih škola naše Županije u suradnji sa županijskom Ligom protiv raka i županijskim Zavodom za javno zdravstvo. Cilj projekta Zajedno protiv pušenja je promoviranje zdravog stila života bez ovisničkih oblika ponašanja uz posebni naglasak na pušenje te dugotrajne i kratkotrajne posljedice pušenja. Ovogodišnji Svjetski dan nepušenja započeli smo pozdrvanim govorima predsjednice Lige protiv raka, dr.med. Marije Sačer te domaćinima iz Uavoda. Koordinatorica projekta prof. Irena Tišljar prikazala je kratku prezentaciju o štetnim učincima pušenja uz osvrt na anketu u kojoj je sudjelovalo oko 800 srednjškolaca naše županije. Uslijedila je raprava o pušenju koju je pripremila i vodila voditeljica županijskih preventivnih programa i pedagoginja đurđevačke Gimnazije Jasna Horvat Vlahović. Na raspravi je sudjelovalo 30-tak učenika iz svih škola koje su u programu. Raspravljalo se jesu li redovoti pušači ovisnici i koliko znanje, zakonsta regulativa, gubitak slobode utječu na mlade ljude u donošenji stavova za ili protiv pušenja. Mladi ljudi su svakodnevno u prilici raspravljati, donositi odluke, braniti svoj stav. Rezultat naše rasprave je pobjeda afirmacijske skupine koja je branila tezu da su svi redovni pušači ovisnici.

Slike se nalaze u fotogaleriji.

Pripremile:

Koordinatorica projekta „Zajedno protiv pušenja“

Irena Tišljar, prof. savjetnik

Pedagoginja: Jasna Horvat Vlahović, prof.