ĐURĐEVAC SE OPROSTIO OD GIMNAZIJSKOG PROF.MATEMATIKE VINKA PERIŠE
Autor: Tomislav Ostojić, 5. 3. 2024.

Brojne generacije đurđevačkih gimnazijalaca oprostili su se na Gradskom groblju u Đurđevcu od svojeg profesora matematike Vinka Periše, koji je u 89.godini života preminuo u Đurđevcu. U ime gimnazijskih profesora, koji su radili sa skromnim, samozatajnim, smirenim i organiziranim školnikom staroga kova, matematičarom koji mnoge naučio tablicu množenja, a time mnogima odredio i život, od njega se dojmljiivim riječima oprostila prof.Božica Jelušić.

-Tih 80-tih godina bilo je izuzetno važno da se za školarce iz Đurđevca i okolice stvori solidna “košnica“, škola u kojoj će se moći pripremati za studij. Naša je gimnazija prošla kroz mnoge zavoje i okuke, mnoge opstrukcije i stalne prijetnje o ukidanju, no upravo nastavnički kadar poput profesora Periše gradio je reputaciju koju ova ustanova danas uživa, rekla je B.Jelušić i o kratkoj profesorovoj biografiji rekla da je V.Periša rođen 1935.g.rođen u Kalinovcu u siromaašnoj obitelji, da je srednju školu pohađao u Belišću i Koprivnci, a studij matematke završio na PMF-u Zagrbu. Odmah nakon diplomiranja dolazi na Gimnaziju Đurđevac gdje je proveo cijeli svoj radni vijek obavljajući posao kojem je posvetio svoje vrijeme i srce.